دسترسی به  
صفحه اصلی وضعیت بیماری سل متون علمی و آموزشی پژوهش و سل مشارکتهای برون سازمانی ویژه پزشکان سل سایتهای مفید تماس با ما


مقدمه


تاريخچه
 
بيماري جذام از زمانهاي بسيار قديم انسانها را رنج داده است . زماني تمام قاره ها را درگير كرده بود و تصوير دردناكي از نقص عضو و طرد شدن از اجتماع را در ذهن بشر و تاريخ به جا گذاشته است.

چيني ها از 5000 سال قبل از ميلاد مسيح بيماري را مي شناخته اند. در آفريقا قديمي ترين شرح از كشور مصر در 1350 سال قبل از ميلاد و مربوط به وجود يك نوع بيماري پوستي در بين غلامان سياه سوداني در زمان رامسس دوم است. انتشار بيماري به يونان به احتمال زياد بين 345 و 400 سال قبل از ميلاد مسيح صورت گرفته است. در نوشته هاي 600 سال قبل از ميلاد گزارشاتي از بيماري در هند وجود داشته و احتمالا جذام از طريق هند وارد كشور ايران شده است. از قرن اول ميلادي به تدريج انتشار جذام به كشورهاي ايتاليا ، آلمان، انگلستان ، كشورهاي اسكانديناوي و ايسلند صورت گرفت. از قرن 9 تا 13 ميلادي كه جنگهاي صليبي ادامه يافت تعداد جذاميان رو به افزايش گذاشت. شيوع جذام در قاره امريكا بيشتر به دليل برده فروشي بود كه اكثر بردگان از نقاط آلوده آفريقا بوده اند . در غرب امريكا نيز چيني ها در ورود بيماري بي تاثير نبوده اند.
یک جذامی در حال تکان دادن
 زنگوله‌اش برای هشدار مردم

در انگلستان و فرانسه و بطور كلي در غرب قاره اروپا بيماري تا قرن 17 و اوائل قرن 18 خاتمه پذيرفته بود. هر چند كه در جنوب اروپا مخصوصا پرتقال و اسپانيا با وجود تقليل موارد ، هنوز بيماري بصورت اندميك وجود داشت. افول بيماري در قرن 14 و 15 در اروپا از روشن ترين حقايق سير تاريخ بيماري است.

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به اداره کنترل سل و جذام در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشد.