دسترسی به   English | فارسی
وضعیت بیماری سل متون علمی و آموزشی پژوهش و سل مشارکتهای برون سازمانی ویژه پزشکان سل جذام سایتهای مفید تماس با ما


تازه ها


تاریخ: ۱۳۹۶/۰۴/۱۸

هشتمین کنگره بین المللی بیماری های ریوی

هشتمین کنگره بین المللی "بیماری های ریوی و مراقبت های ویژه سل" توسط بیمارستان دکتر مسیح دانشوری و با همکاری انجمن ریه کشور و مرکز بیماری های واگیر (بالاخص سل) وزارت بهداشت به ریاست دکتر علی اکبر ولایتی به منظور آشنایی با بیماری های ریوی، مراقبت های ویژه و بیماری سل و عفونت های حاصل از آن در تاریخ ۲۰ لغایت ۲۳ مهرماه در سالن بین المللی ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی تهران آغاز به کار می کند. به گزارش روابط عمومی، دکتر حمیدرضا جماعتی دبیر علمی این کنگره ضمن بیان اینکه هشتمین کنگره بین المللی بیماری های ریوی و مراقبت های ویژه سل با ۳ محور اصلی برگزار می شود این ۳ محور را شامل : محور بیماری ریوی به خصوص COPD، آسم، بیماری های بینابینی ریوی، سارکوئیدوزیس، سرطان های ریوی و بیماری های عفونی- محور مراقبت های ویژه به خصوص بیماران ریوی که در ICU و PICU نیاز به مراقبت های ریوی دارند- محور روی بیماری سل و عفونت های حاصل از آن دانست. دکتر جماعتی تصریح کرد: در کنگره بیماری های ریوی و مراقبت های ویژه سل، کارگاه های ارگواسپیرومتری، ترموپلاستی، برونکوسکوپی، تست های تنفسی،NIV و ... به صورت عملی برگزار می شود که امیدواریم مورد توجه همه فوق تخصصین ریه کشور قرار گیرد. دکتر "اسماعیل مرتاض" دبیر اجرایی این کنگره در ادامه اظهار کرد: بیمارستان دکتر مسیح دانشوری برای هشتمین بار میزبانی این کنگره علمی که مورد تائید انجمن ریه اروپا، آمریکا، ترکیه، یونان، ایتالیا و نیز اتریش است را به عهده دارد. وی افزود: در هشتمین دوره این کنگره رئیس انجمن ریه اروپا، اتریش، ایتالیا، یونان و ۳۰ سخنران خارجی حضور خواهند داشت و درباره ۳ محور اصلی این کنگره بحث و بررسی خواهند نمود و همچنین اساتیدی از سازمان بهداشت جهانی(WHO) در این کنگره حضور می یابند که آخرین گایدلاین های درمانی – تشخیصی بیماری سل به خصوص سل نهفته را مورد بحث و بررسی قرار می دهند. شایان ذکر است این کنگره دارای ۲۰ امتیاز بازآموزی است که طبق آموزش مدون علوم پزشکی به شرکت کنندگان تعلق خواهد گرفت. دبیر اجرایی کنگره مذکور از تمدید ارسال خلاصه مقاله کنگره تا ۱۵ شهریور ماه خبر داد و عنوان کرد: علاقمندان می توانند با مراجعه به بخش ثبت نام نسبت به ارسال خلاصه مقاله خود اقدام نمایند.

<< لینک ثبت نام >>
 
تاریخ: ۱۳۹۵/۰۷/۰۳

سالگرد درگذشت پدر جذامیان ایران

سکوت بود و سنگینی شبی به وسعت تاریکی یک زندگی؛ یک بیماری خاموش؛ یک داغی سیاه؛ مردی آرام و بی صدا کوله بارجوانیش را به دوش انداخت؛ عزمش را جزم و همتش را پیشه ی راه؛ سال ۱۳۳۷ اول این راه بود و چه سخت بود و دشوار این راه ! خانه ی دوست را نشانه می گرفت مرد صبور و بی نشان ما؛ با چراغی در دست که ارمغانش زندگی بود و امید برای بیمار گرفتار جذام؛ به سال ۱۳۶۷ رسید و افتخار بازنشستگی که آغازی دیگر بود دوباره در کنار بیماران مجذوم و ادامه راه ... باز بهار تابستان پاییز و اینک زمستان که تا همیشه ی همیشه، بلند قامت ایستاده بماند در خاطره ی ذهن جاوید روزگار؛ به حرمت پیوندی که میان آفتاب و تاریکی نشاندی ای یار غار جذامیان

 

تاریخ: ۱۳۹۳/۰۷/۲۲

بیست و چهارمین کنگره سراسری سل

بیست و چهارمین کنگره سراسری سل به صورت همزمان و ادغام یافته با هفتمین کنگره بین المللی سل، بیماری های ریوی و مراقبت های ویژه به مدت ۴ روز از تاریخ دوشنبه ۲۰/۷/۹۴ لغایت پنجشنبه ۲۳/۷/۹۴ در تهران (مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی) برگزار گردید، این کنگره با حضور رئیس محترم مرکز مدیریت بیماری های واگیر، مدیران محترم گروه بیماریهای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور ،هماهنگ کنندگان محترم سل در دانشگاه ها، کارشناسان محترم آزمایشگاه های منطقه ای سل و جمعی از اساتید محترم دانشگاههای کشور برگزار گردید که در آن آخرین اطلاعات آماری و تازه های بیماری سل در غالب سخنرانی و مقالات، مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در ذیل فایل های مورد اشاره، به تفکیک ۴ روز کنگره ارائه می گردد. (فایل روز اول)   (فایل روز دوم)  (فایل روز سوم)   (فایل روز چهارم)تاریخ: ۱۳۹۳/۰۷/۲۶

كنگره روز ملی سل

مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، همه ساله به بهانه بزرگداشت روز ملي مبارزه با ســل (۲۳ مهرماه)در قالب برگزاري كنگره، همايش و يا كارگاه تلاش مي كند تا حركتي را در بطن جامعه براي يادآوري و توجه بيشتر به سل كه يكي از موضوعات مهم بهداشتي جهان، منطقه و كشور محسوب مي شود ايجاد كرده و عزم ملي را براي مبارزه با اين بيماري تقويت كند از سوي ديگربا توجه به نقش و جايگاه ويژه داوطلبان سلامت محلات در ارتقاء سطح آگاهي، نگرش و عملكرد عمومي نسبت به موضوعات مهم بهداشتي از يك طرف و ضعف آگاهي،‌ نگرش و عملكرد عمومي نسبت به بيماري سل، مركز مديريت بيماريهاي واگير در سالجاری بر آن شد تا به مناسبت بزرگداشت روز ملي مبارزه با سل،، اين گروه هدف مهم را براي آموزش و انتقال پيام انتخاب نمايد. در همين راستاکارگاه یکروزه ای با همكاري مركز مديريت شبكه وبا حضور پزشكان هماهنگ كننده سل و کارشناسان برنامه مشارکت مردمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور تحت عنوان "پیشگیری و درمان سل با مشارکت داوطلبان سلامت"در محل سالن اجتماعات كتابخانه مركزي دانشگاه علوم پزشكي ايران برگزار گردید. در مراسم افتتاحیه این کارگاه که پس از تلاوت قرآن مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، با سخنرانی معاونت محترم مرکز مدیریت بیماریهای واگیر آغاز گردید، معاون محترم مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت دکتر مقیثی، رئیس اداره کنترل سل و جذام مرکز مدیریت بیماریهای واگیر و کارشناس کشوری برنامه مشارکت مردمی مرکز مدیریت شبکه نیز حضور داشتند.  
 

تاریخ: ۱۳۹۳/۰۷/۲۶

اسلایدهای كنگره روز ملی سل

جهت دریافت اسلاید سخنرانیهای انجام شده بر روی لینک مقابل کلیک فرمایید. (دریافت فایل)
 

تاریخ: ۱۳۹۳/۰۷/۲۳

روز ملی سل

همانگونه كه استحضار داريد در آستانه روز ملي مبارزه با ســل (۲۳ مهرماه) قرار داريم كه همه ساله وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشكي به بهانه بزرگداشت اين روز در قالب برگزاري كنگره، همايش و يا كارگاه تلاش مي كند تا حركتي را در بطن جامعه براي يادآوري و توجه بيشتر به سل كه يكي از موضوعات مهم بهداشتي جهان، منطقه و كشور محسوب مي شود ايجاد كرده و عزم ملي را براي مبارزه با اين بيماري تقويت كند. در سالجاري با توجه به نقش و جايگاه ويژه داوطلبان سلامت محلات در ارتقاء سطح آگاهي، نگرش و عملكرد عمومي نسبت به موضوعات مهم بهداشتي از يك طرف و ضعف آگاهي،‌ نگرش و عملكرد عمومي نسبت به بيماري سل از سوي ديگر ، مركز مديريت بيماريهاي واگير بر آن شد تا به مناسبت بزرگداشت روز ملي مبارزه با سل اين گروه هدف مهم را براي آموزش و انتقال پيام انتخاب نمايد. در همين راستا و با همكاري مركز مديريت شبكه، كارگاه يك روزه اي در تاريخ ۲۳ مهرماه سالجاري در تهران در محل تهران- بزرگراه شهيد همت، دانشگاه علوم پزشكي ايران، سالن اجتماعات طبقه هشتم ساختمان كتابخانه مركزي برگزار مي گردد.
 

تاریخ: ۱۳۹۳/۰۷/۲۰

به روز رسانی وب سایت

اطلاعات جامع کشوری مربوط به وضعیت سل در ایران تا پایان سال ۱۳۹۲ به روز رسانی گردید.
 

تاریخ: ۱۳۹۲/۰۹/۰۱

آزمايشگاه كشت و آنتی بيوگرام سل اهواز

استان خوزستان بعنوان یکی از استان های با شیوع بالای سل (سومین استان) در کشور مطرح است. سالانه حدود ۲۰۰ مورد اندیکاسیون کشت و آنتی بیوگرام مربوط به بیماران مسلول استان با ارسال نمونه به دانشگاههای علوم پزشکی شیراز و تهران انجام می شود .لذا به منظور تسریع روند تشخیص حساسیت ومقاومت دارویی و همچنین با هدف اصلاح روند ارجاع بیماران مسلول مقاوم به درمان به بیمارستان های تخصصی سایر دانشگاهها جهت بستری و درمان مقاومت دارویی، ضرورت راه اندازی آزمایشگاه کشت، آنتی بیوگرام وPCR بیش از پیش احساس می شد .بدین منظور با تلاش و پشتکار مرکز مدیریت بیماریهای واگیر، آزمایشگاه مرجع سلامت، رياست و مجموعه پر تلاش معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز و حمايت و همکاری پروژه صندوق جهاني مبارزه با ايدز، سل و مالاريا و دفتر توسعه سازمان ملل متحد UNDP مراحل احداث، تجهیز و راه اندازی آزمایشگاه مرجع سل از سال ۱۳۹۱ آغاز و در تاریخ ۹/۱۰/۱۳۹۲ باحضور جناب آقای دکتر مورالی معاون نماینده مقيم دفتر توسعه سازمان ملل متحد در جمهوري اسلامي ايران (UNDP) در جمهوري اسلامي ايران، رئيس اداره كنترل سل مرکز مدیریت بیماریهاي واگير، ریاست و معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکی اهواز و كارشناسان آزمایشگاه مرجع سلامت، آزمایشگاه مرجع منطقه ای استان خوزستان افتتاح گردید.
 

تاریخ: ۰۱/۰۸/۱۳۹۲

برگزاري كارگاه سل در بوشهر

معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني بوشهر در تاريخ ۱/۸/۹۲ اقدام به برگزاري كارگاه آموزشي سل جهت مديران، كارشناسان و پزشكان فوكال پوينت برنامه كنترل سل در شهرستان ها نمود. در اين كارگاه كه پزشك و پرسنل مركز مشاوره بيماري هاي رفتاري نيز حضور داشتند مباحث مربوط به سل نهفته، سل در كودكان، سل مقاوم به درمان و كنترل عفونت سل توسط كارشناسان و نيز فوكال پوينت برنامه كشوري و نيز كارشناسان معاونت بهداشتي برگزار گرديد و نيز در پايان كارگاه مداخلات لازم جهت ارتقاء شاخص ها و رفع مشكلات موجود تصميم گيري شد.
 

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به اداره کنترل سل و جذام در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشد.