دسترسی به   English | فارسی
وضعیت بیماری سل متون علمی و آموزشی پژوهش و سل مشارکتهای برون سازمانی ویژه پزشکان سل جذام سایتهای مفید تماس با ما


تازه ها


تاریخ: ۱۳۹۸/۰۷/۲۰

نهمین کنگره بین المللی بیماری های ریوی

مستندات ارائه شده در نهمین کنگره بین المللی بیماری های ریوی و سل (بیستم لغایت بیست سوم مهرماه) در بیمارستان فرهیختگان تهران

(دانلود اسلایدهای روز اول)

(دانلود اسلایدهای روز دوم)
 
تاریخ: ۱۳۹۸/۰۵/۰۵

نشست سالیانه سل کشوری

(دانلود اسلایدهای روز اول)

(دانلود اسلایدهای روز دوم)
 

تاریخ: ۱۳۹۷/۱۰/۰۵

حذف گروه درمانی ۲ از پروتکل درمانی سل

مبحث درمان از ویرایش جدید کتاب راهنمای کشوری مبارزه با سل

(دریافت فایل)

تاریخ: ۱۳۹۷/۰۸/۲۳

کارگاه جذام برای فوکال پوینت های دانشگاهی

اداره کنترل سل و جذام این مرکز با همکاری مرکز آموزش و پژوهش بیماری های پوست و جذام تهران و با هدف رویکرد سریع شناسایی موارد جذام، واکنش ها، عود موارد و همچنین معرفی توصیه های جدید سازمان جهانی بهداشت در تشخیص، درمان و درمان پیشگیرانه جذام، در تاریخ ۲۳ آبانماه سال جاری با حضور متخصصین پوست و عفونی ۲۹ دانشگاه اندمیک بیماری جذام اقدام به برگزاری " کارگاه بازآموزی جذام برای فوکال پوینت های دانشگاهی کشور" نمود. در پایان از شرکت کنندگان درخواست شد جهت تایید تشخیص موارد عود و هرگونه طولانی شدن دوره درمانی جذام ؛ مستندات کامل بیمار را برای طرح در کمیته تخصصی جذام به تهران ارسال نمایند.

(لینک دانلود فایلهای سخنرانی)  
 

تاریخ: ۲۰۱۸/۰۹/۲۶

سران کشورهای جهان متعهد به پایان سل

رؤسای کشورهای جهان امروز در مجمع عمومی سازمان ملل متحد متعهد شده اند تا ۴۰ میلیون نفر مبتلا به سل (TB) مراقبت های لازم را در پایان سال ۲۰۲۲ دریافت کنند. آنها همچنین موافقت کردند تا برای ۳۰ میلیون نفر درمان پیشگیرانه فراهم شود تا ازابتلاء آنها به بیماری سل جلوگیری شود. دکتر Tedros Adhanom Ghebreyesus، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت گفت: "امروز یک نقطه عطف در جنگ طولانی دربرابر سل است." وی افزود: "اینها پیمان‌های جسورانه‌ای هستند که برای دستیابی به آن ها، مشارکت و همکاری نقش حیاتی دارد. سازمان جهانی بهداشت متعهد به همکاری با هر کشور، هر مشارکت کننده و هر جامعه‌‌ای است تا این کار به انجام برسد. " سران کشورها و دولت‌ها در این جلسه که نخستین نشست سطح عالی در سازمان ملل متحد در موضوع سل بود، توافق کردند تا سالانه ۱۳ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۲ برای تحقق اهداف پیشگیری و مراقبت از سل اختصاص دهند و۲ میلیارد دلار برای پژوهش در این زمینه هزینه کنند. آنها متعهد شدند در برابر اشکال مقاوم به دارو اقدام جدی صورت دهند؛ پاسخگویی ایجاد کنند و موضوعات مربوط به حقوق انسانی مانند انگ بیماری را- که در بسیاری از نقاط جهان همچنان در مورد سل وجود دارد- در اولویت قرار دهند. آنها اذعان کردند که میزان فعلی پیشرفت کنترل سل، چشم انداز نشست اهداف جهانی برای پایان دادن به سل را تهدید می کند. امروزه، سل مرگبار ترین بیماری عفونی در جهان باقی مانده است: در سال ۲۰۱۷، موجب فوت ۱.۶ میلیون نفر شده که ۳۰۰ هزار نفر از آنها مبتلا به HIV بودند. در همان سال ۱۰ میلیون نفر مبتلا به بیماری سل شدند. خانم ماریا فرناندا اسپینوزا گارسس، رئیس هفتادو سومین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: "بیانیه سیاسی پیشنهاد شده برای این نشست، یک نقشه راه برای اقدام سریع برای پایان دادن به سل را مطابق با دیدگاه و اهداف سال ۲۰۳۰ تعیین می کند". وی افزود: "ما فرصتی برای یک پیروزی آشکار در پیش داریم؛ فرصتی برای نجات جان میلیونها نفر، حفظ میلیاردها دلار در منابع، نشان دادن موفقیت اهداف توسعه پایدار، و تأیید دوباره بر سودمندی، کارآمدی و ضرورت چندجانبه بودن و سیستم سازمان ملل متحد ، بگذارید این فرصت را از دست ندهیم". این بیانیه سیاسی، نقطه اوج تعهدات اخیر رهبری در سطح جهانی و منطقه ای – از جمله اعلامیه مسکو سال ۲۰۱۷ برای پایان دادن به سل – می‌باشد که برای دستیابی به دسترسی همگانی، تامین مالی کافی و پایدار، تحقیقات و نوآوری تشدید یافته و پاسخگویی در همه بخش ها اعلام گردیده است.
 

تاریخ: ۱۳۹۷/۰۴/۰۳

آموزش سل برای کارشناسان کنترل عفونت

مرکز مدیریت بیماریهای واگیر با هدف ارتقاء سطح آگاهی و جلب همکاری پرستاران ، اقدام به برگزاری "کنفرانس آموزشی در زمینه بیماری سل برای کارشناسان کنترل عفونت در ستاد پرستاری دانشگاه های علوم پزشکی کشور" نمود. برنامه آموزشی مذکور در تاریخ ۲۷ تیر ماه سال جاری با حضور کارشناسان کنترل عفونت از ستاد پرستاری ۴۶ دانشگاه علوم پزشکی کشور با عناوین آموزشی " گزارشی از وضعیت اپیدمیولوژی بیماری سل در ایران و جهان، تشخیص و درمان سل فعال ریوی، درمان سل و مقاومت دارویی MDR-TB ، کنترل و پیشگیری از عفونت سل در بیمارستان و تشخیص و درمان سل نهفته " ، برگزار گردید در پایان از شرکت کنندگان درخواست شد ضمن انتقال آموزش ها به سوپروایزرین آموزشی و بالینی بیمارستان های تحت پوشش، نسبت به گزارش فوری موارد سل ریوی اسمیر مثبت و گزارش غیرفوری موارد سل ریوی اسمیر منفی و خارج ریوی به معاونت های بهداشتی دانشگاه تحت پوشش خود اقدام نمایند.

(لینک دانلود فایلهای سخنرانی)
 

تاریخ: ۱۳۹۶/۰۹/۲۸

تعهد جدید جهانی برای پایان دادن به سل

بیانیه ۱۸ نوامبر مسکو- اجلاس وزاری کشورهای جهان برای پایان دادن به سل در ۱۷ نوامبر ۲۰۱۷ ، نشست دو روزه ای در مسکو با هدف اقدام فوری برای پایان دادن به سل تا سال ۲۰۳۰ و با حضور نمایندگان ۱۱۴ کشور جهان (که در ۷۵ مورد از آنها نماینده حاضر در اجلاس در سطح وزیر بوده است) و همچنین نمایندگان جامعه مدنی و سازمان های بین المللی، دانشمندان و محققان برگزار گردید. این نشست که نقطه عطفی در مبارزه برای پایان دادن به سل و نشان دهنده تعهد بلند مدت جهانی برای متوقف کردن مرگ و میر و رنج های ناشی از این بیماری می باشد، در روز پایانی خود به صدور بیانیه ای با عنوان پایان دادن به بیماری سل در دوران توسعه پایدار، جهت انعکاس در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سپتامبر سال ۲۰۱۸ منجر شد. با وجود اینکه تلاش های جهانی برای مبارزه با سل از سال ۲۰۰۰ منجر به نجات حدود ۵۳ میلیون نفر و کاهش مرگ و میر ناشی از سل به میزان ۳۷ درصد گردیده است، به نظر می رسد پیشرفت برنامه در بسیاری از کشورها به حالت تعلیق یا کند درآمده و در آنها شکاف های مداومی در مراقبت و پیشگیری از سل وجود دارد. همین امر سبب شده که TB هنوز افراد بیشتری را نسبت به سایر بیماری های عفونی از بین می برد. از آنجایی که یکی از مشکلات اصلی، فقدان اراده سیاسی و سرمایه گذاری نامناسب در مبارزه با سل بوده است، امید است صدور بیانیه این اجلاس و سپس انعکاس آن به مجمع عمومی سازمان ملل؛ با افزایش سرمایه گذاری در زمینه کنترل و حذف سل همراه باشد. این کنفرانس دو روزه منجر به تعهد جمعی در جهت ایجاد اقداماتی در چهار حوزه گردید: • اقدام سریع در جهت بهبود دسترسی به خدمات پیشگیری و مراقبت از افراد در معرض خطر سل، برای دستیابی به سلامت جهانی از طریق برقراری پوشش همگانی خدمات مرتبط و حصول اطمینان از اینکه "هیچ بیمار مسلولی از قلم نخواهد افتد". • سرمایه گذاری کافی و پایدار، از طریق افزایش سرمایه گذاری های داخلی و بین المللی برای متوقف ساختن شکافهای موجود در اجرای برنامه های کنترلی سل و تحقیقات استراتژیک وکاربردی مرتبط • تحقیقات پیشرفته و توسعه ابزار های جدید برای تشخیص سریع، درمان کوتاه مدت و پیشگیری از سل. • ایجاد پاسخگویی از طریق اعمال یک چارچوب استاندارد برای پیگیری و بررسی پیشرفتها در مسیر پایان دادن به سل((TB در این نشست وزیران کشورها همچنین متعهد شدند تا خطر بروز و انتشار مقاومت دارویی را به حداقل رسانده و بیشتر به تعامل با افراد و جوامع در معرض خطر ابتلا به سل بپردازند.
 

تاریخ: ۱۳۹۶/۰۴/۱۸

هشتمین کنگره بین المللی بیماری های ریوی

هشتمین کنگره بین المللی "بیماری های ریوی و مراقبت های ویژه سل" توسط بیمارستان دکتر مسیح دانشوری و با همکاری انجمن ریه کشور و مرکز بیماری های واگیر (بالاخص سل) وزارت بهداشت به ریاست دکتر علی اکبر ولایتی به منظور آشنایی با بیماری های ریوی، مراقبت های ویژه و بیماری سل و عفونت های حاصل از آن در تاریخ ۲۰ لغایت ۲۳ مهرماه در سالن بین المللی ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی تهران آغاز به کار می کند. به گزارش روابط عمومی، دکتر حمیدرضا جماعتی دبیر علمی این کنگره ضمن بیان اینکه هشتمین کنگره بین المللی بیماری های ریوی و مراقبت های ویژه سل با ۳ محور اصلی برگزار می شود این ۳ محور را شامل : محور بیماری ریوی به خصوص COPD، آسم، بیماری های بینابینی ریوی، سارکوئیدوزیس، سرطان های ریوی و بیماری های عفونی- محور مراقبت های ویژه به خصوص بیماران ریوی که در ICU و PICU نیاز به مراقبت های ریوی دارند- محور روی بیماری سل و عفونت های حاصل از آن دانست. دکتر جماعتی تصریح کرد: در کنگره بیماری های ریوی و مراقبت های ویژه سل، کارگاه های ارگواسپیرومتری، ترموپلاستی، برونکوسکوپی، تست های تنفسی،NIV و ... به صورت عملی برگزار می شود که امیدواریم مورد توجه همه فوق تخصصین ریه کشور قرار گیرد. دکتر "اسماعیل مرتاض" دبیر اجرایی این کنگره در ادامه اظهار کرد: بیمارستان دکتر مسیح دانشوری برای هشتمین بار میزبانی این کنگره علمی که مورد تائید انجمن ریه اروپا، آمریکا، ترکیه، یونان، ایتالیا و نیز اتریش است را به عهده دارد. وی افزود: در هشتمین دوره این کنگره رئیس انجمن ریه اروپا، اتریش، ایتالیا، یونان و ۳۰ سخنران خارجی حضور خواهند داشت و درباره ۳ محور اصلی این کنگره بحث و بررسی خواهند نمود و همچنین اساتیدی از سازمان بهداشت جهانی(WHO) در این کنگره حضور می یابند که آخرین گایدلاین های درمانی – تشخیصی بیماری سل به خصوص سل نهفته را مورد بحث و بررسی قرار می دهند. شایان ذکر است این کنگره دارای ۲۰ امتیاز بازآموزی است که طبق آموزش مدون علوم پزشکی به شرکت کنندگان تعلق خواهد گرفت. دبیر اجرایی کنگره مذکور از تمدید ارسال خلاصه مقاله کنگره تا ۱۵ شهریور ماه خبر داد و عنوان کرد: علاقمندان می توانند با مراجعه به بخش ثبت نام نسبت به ارسال خلاصه مقاله خود اقدام نمایند.

(دریافت فایل)
 

تاریخ: ۱۳۹۵/۰۷/۰۳

سالگرد درگذشت پدر جذامیان ایران

سکوت بود و سنگینی شبی به وسعت تاریکی یک زندگی؛ یک بیماری خاموش؛ یک داغی سیاه؛ مردی آرام و بی صدا کوله بارجوانیش را به دوش انداخت؛ عزمش را جزم و همتش را پیشه ی راه؛ سال ۱۳۳۷ اول این راه بود و چه سخت بود و دشوار این راه ! خانه ی دوست را نشانه می گرفت مرد صبور و بی نشان ما؛ با چراغی در دست که ارمغانش زندگی بود و امید برای بیمار گرفتار جذام؛ به سال ۱۳۶۷ رسید و افتخار بازنشستگی که آغازی دیگر بود دوباره در کنار بیماران مجذوم و ادامه راه ... باز بهار تابستان پاییز و اینک زمستان که تا همیشه ی همیشه، بلند قامت ایستاده بماند در خاطره ی ذهن جاوید روزگار؛ به حرمت پیوندی که میان آفتاب و تاریکی نشاندی ای یار غار جذامیان
 

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به اداره کنترل سل و جذام در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشد.